Ekstremni minusi nisu pogodovali pčelarima u Hercegovini (VIDEO)
Ekstremni minusi u Hercegovini, i do 20 stepeni ispod nule, nisu pogodovali pčelarima. Iskusniji tvrde da može doći do gubitaka.
Prošla godina je, kažu pčelari, bila jedna od najlošijih u posljednjih dvadesetak godina, ne samo što se tiče medobranja, već i samog načina kako su se pčele hranile i razvijale u toku godine.
Kod onih pčelara koji su manje pažnje posvetili svojim društvima, pčele su u rekordno hladnu zimu ušle oslabljene.
"Ona društva koja su ušla sa malom količinom hrane i iscrpljeniim pčelinjim jedinkama od varoe one su sigurno osuđene da krajem zime dožive stradanje", tvrdi pčelar, Obrad Ninković.
Đorđe Gudelj, pčelar iz naselja Dolovi navodi da je godina teška za pčelare i kaže da ljudi koji nisu išli iz umnine u planinu, sigurno su ušli sa pčelama veoma slabijih društava jer kod ljih u ljetnom periodu nema polenovovg praha.
Prvi pregledi pčelinjih društava, kažu pčelari, počinju već u ovom mjesecu, kada se može utvrditi da li je pčelinja zajednica uopšte živa.
"Pravo stanje može se ustanoviti već krajem februara ili početkom marta, tada možemo znati prave rezutate, ako je ono već počelo da leže mladu pčelu, to je znak da će ona opstati", dodao je Đorđe Gudelj.
Za one koji još nisu posjećivali svoja pčelinja društva, iskusni pčelari imaju savjet.
"U ovom vremenskom periodu oni koji nisu ostavili dovoljnu količinu hrane trebalo bi da izvrše prihranu, a prihrana se u ovom periodu vrši sa pčelinjim pogačama ili šećerno-mednim tijestom", pojašnjava pčelar, Obrad Ninković.
Posljednjih dana, više temperature, izmamile su pčele u kratki let na rane cvjetnice.
Ipak, za ozbiljniju aktivnost, kažu pčelari, još je rano. Preostalo je još, kalendarski, polovina zime, koja je donijela rekordne temperaturne minuse.
RTRS