Quantcast
Channel: Trebinje Danas - Hrana i piće
Viewing all 185 articles
Browse latest View live

Trebinje: Oronule zgrade dobijaju novo lice(VIDEO)

$
0
0

Trebinje: Oronule zgrade dobijaju novo lice(VIDEO)

U Trebinju su gradski oci ponudili rješenje za obnovu oronulih zgrada i stanova. Svjesni da su mnogi objekti izgubili svoj sjaj, ali i da renoviranje dosta košta formirali su posebno preduzeće “Radnik” koje po povoljnijim cijenama vrši brojne popravke.

Zahvaljujući baš njihovim radnicima, za malo novca, jedna od zapuštenih zgrada u Bregovima dobila je sasvim novi izgled.

“Bilo je prljavo, zidovi su biili katastrofalni. Stavrno ko god dođe svi su se čudili. Ja sm zadovoljna kako su ti momci to odradili, to nije rađeno dugo. Mi smo se doselili 1995. godine od tada nije”, kaže Slavica Cvek, stanar jedne od zgrada.

Od farbanja, krečenja, popravke vrata, prozora, pa sve do najsitnijih zanatskih radova i čišćenja, usluge su koje nudi novo gradsko preduzeće. Pored etažnih vlasnika, “Radnik” će biti na usluzi svim trebinjskim domaćinstvima. Nisu zaboravljeni ni socijalno ugroženi za koje će radovi i popravke biti potpuno besplatni.

“Samo preduzeće ima za cilj dva kolosjeka. Prvi kolosjek je pružanje besplatne pomoći socijalano ugroženom stanovništvu, govorimo o zanatskim dijelatnostima, a drugi kolosjek je strogo komercijalni kolosjek, gdje ćemo mi nuditi svoje usluge po dosta povoljnijim usovima nego što su sada trenutno”, ističe Lazar Prcović, direktor “Radnika”.

Uz više nego skroman početni kapital od 2.000 maraka, “Radnik” očekuje podršku iz gradske kase, ali i samoodrživu budućnost. Od planiranih petnaest zaposleno je šest radnika. Za sada, kažu, interesa Trebinjaca za njihove usluge ne manjka. Nadaju se da će upravo oni stvoriti sasvim novu sliku Trebinja u kojoj će i stare i nove zgrade sijati istim sjajem.

ATV


Mraz u aprilu hercegovačkim pčelarima donio nevolje (VIDEO)

$
0
0

Mraz u aprilu hercegovačkim pčelarima donio nevolje (VIDEO)

Neuobičajen mraz u aprilu hercegovačkim pčelarima donio je nevolje. Prinosi meda nisu bili dovoljni ni za razvoj pčelinjih društava, pa sve nade polažu u bolje vremenske prilike.

Milorad Pješčić kaže da se nepovoljne temperaturne oscijalacije u aprilu, na području Trebinja rijetko dešavaju. Samo u jednom danu temperatura je, sa dvadeset pet stepeni, pala na nulu.

- Nema pravog unosa da kreće, kod nas bila suša, pa onda oscilacije temperature,..nemoguće nešto odraditi, priča Milorad.

S obzirom na nepovoljne vremenske uslove, iskusni pčelari upozoravaju da, porastom temperatura, može doći do pojačanog razrojavanja i, usled nepažnje, i gubljenja dijela pčela.

Cvjetanje glavnih medonosnih biljaka, kadulje, drače i livadskih trava, pčelari očekuju u maju. Međutim, poslije aprilskih minusa, ne usuđuju se prognozirati kakvo može biti proljećno medobranje.

Podrška ženskom preduzetništvu u Hercegovini (VIDEO)

$
0
0

Podrška ženskom preduzetništvu u Hercegovini (VIDEO)

Praznik rada je za 12. 719 nezaposlenih sa područja trebinjske filijale Zavoda za zapoljšavanje, običan dan, neradni kao i prethodni. I dok neki čekaju bilo kakvu, drugi bolju ponudu ili određeno radno mjesto, ima i onih koji su odlučili iskoristiti znanje i podršku institucija Republike Srpske i pokrenuti vlastiti biznis. Ženska preduzimljivost bila je adut više da se od ideje dođe do sigurnog posla.

Cmiljana Galanos, diplomirana inženjerka menadžmenta, nakon višegodišnjeg čekanja na Birou, okrenula je novi list. Umijeće da pravi torte i kolače, od malog hobija, uz bespovratna sredstava za samozapošljavanje, preraslo je u pravi posao. Poslasticama uljepšava posebne prilike klijenata,kojih je svakim danom sve više. Bez podrške Zavoda za zapošljavanje, priznaje, ne bi uspjela. 

"Bila sam u kućnoj radinosti, naporno je, dosta se radi ali smo zadovoljni, nama je to značilo,jednostavno nismo mogli skupiti dovoljno, trebala su sredstva osim zarade da bi prešli na veći nivo", kaže Cmiljana Galanos iz Torte i kolači "Galanos" u Trebinju. 

I Sandra Samardžić iz Bileće više ne broji dane provedene ne evidenciji za nezaposlene. Sa deset prstiju, za šivaćom mašinom stvara sigurnu budućnost. Posao krojačice je oduvijek željela, a novčana podrška, u pravom trenutku od presudnog je značaja.

"Јa se bavim ovim poslom 15 tak godina, želim da registrujem radnju i svoj zanat, trebaju mi neka sredstva za dodatnu opremu i radni prostor, mnogo znači podrška ", rekla je Sandra Samardžić iz Krojačkog salona "Sandra" u Bileći.

Podršku ženama koje su već počele neku djelatnost, ali i onima koje ne znaju kako od ideje do sigurnog biznisa, podršku pruža i Agencija za razvoj malih i srednjih preduzeća Republike Srpske. Dodatni vjetar u leđa imaće žene iz nerazvijenih opština, što kroz različite obuke, što kroz novčana sredstva. 

" Postoji veliki broj poslovnih ideja mogle da budu uz manju podršku da zažive, sa druge strane nastavak obuke nakon mjesec dana izrada plana agencija će finansirati tri najbolja biznis plana" naveo je  Dejan Šešlija, samostalni stručni saradnik Agencija za mala i srednja preduzeća.

"Žene se veoma interesuju, samo im treba podrška, došli smo sa ciljem da se odrade projekti da se žene uključe u proces izrade biznis plana i svega potrebnog" rekao je Bojan Likić iz Agencije za mala i srednja preduzeća opštine Ljubinje.

Ženska preduzimljivost, intuicija, umijeće, posebno u uslužnim djelatnostima, uz sistemsku podršku institucija Republike Srpske vode ka uspjehu. Nije lako, ali je moguće stići do posla, sigurnih prihoda, a onda je ljepši i zasluženi odmor za Praznik rada.

RTRS

Trebinje - atraktivna turistička destinacija (VIDEO)

$
0
0

Trebinje - atraktivna turistička destinacija (VIDEO)

I ove godine tokom prvomajskih praznika u hotelima i motelima na području Trebinja tražilo se mjesto više.

Najviše je gostiju stiglo iz Srbije, ali jug Srpske privukao je i turiste iz drugih zemalja Evrope i svijeta.

Činjenica da je varljivo proljeće makar za prvomajske praznike pokazalo ono ljepše lice, išla je u prilog svima koji žive od turizma i ugostiteljstva.

Među turističkim radnicima posljednjih godina se uvriježilo mišljenje da su prvomajski praznici svojevrsni test za predstojeću sezonu. Ako je suditi po ovom prvom maju, sezona će biti odlična.

Zadovoljni su i ugostitelji i prodavci suvenira.

Sve je više organizovanih jednodnevnih izletničkih tura sa Crnogorskog primorja, a u posljednje vrijeme i agencije iz Dubrovnika nude izlete u Trebinje. Redovni gosti su Grci, Turci, Korejci, Slovenci, Poljaci...

Trebinje je relativno nova turistička destinacija, gdje je ozbiljno bavljenje turizmom još u začetku. Kako iz godine u godinu jača iteresovanje, vidni su pomaci u ponudi vjerskog turizma, vinske i gastro ponude, pa i adrenalinskog turizma, a ove sezone trebalo bi da počne sa radom i prvi veliki akva park u široj regiji.

Reklo bi se - za svakog ponešto.

RTRS

Značaj vode za navodnjavanje oranica ujedinio mještane pet trebinjskih sela (VIDEO)

$
0
0

Značaj vode za navodnjavanje oranica ujedinio mještane pet trebinjskih sela (VIDEO)

Značaj vode za navodnjavanje oranica, ujedinila je mještane pet trebinjskih sela.

Formirali su udruženje i vlastitim snagama još 2015. godine počeli izgradnju cjevovoda. Priključenje tehničke vode očekuju u proljeće naredne godine. Predračunska vrijednost ovog projekta je 580 hiljada maraka.

U radnim akcijama uvijek je viđen osamdesetogodišnji Milenko Anđelić. Vjeruje da će mlađi oživjeti zapuštene oranice.

"Јa neću, vjerovatno, mnogo koristiti, ali neću da izađem iz akcije koju vode mještani", rekao je član Udruženja korisnika vode "Zavođe" Milenko Anđelić,

Dužina transportnog cjevovoda je devet kilometara, a do sada je položeno oko pet kilometra cijevi.

"Bez vode nema života, ovo je primjer sloge srpskog naroda i to je to", istakao je član Udruženja korisnika vode "Zavođe" Gojko Drašković.

"Obnovio sam imanje, bavim se stočarstvom, u Trebinju  sam sa poslom, radim u Vodovodu, svaki dan sam tu", kaže takođe član ovog Udruženja Željko Milanović.

Vodozahvat će biti na Bilećkom jezeru. Voda će se dva puta prepumpavati do kompenzacionog bazena, odakle će se slati u cjevovod. Projekat su pomogli "Vode Srpske" i Grad Trebinje. 

"Iskreno se nadamo od Ministarstva poljoprivrede da nam pomogne u ovom projektu i da dogodine zalijevamo", naglasio je član UO Udruženja korisnika vode "Zavođe" Luka Anđelić.

Iz Udruženja kažu da je ovaj jedinstven projekat u Hercegovini prihvatilo stotinu četrdeset pet domaćinstava. Tvrde da ima onih koji još oklijevaju, ali niko nije osporavao polaganje cjevovoda preko imanja.

RTRS

Trebinje: Tajne i ukusi “Zelene pijace” (VIDEO)

$
0
0

Trebinje: Tajne i ukusi “Zelene pijace” (VIDEO)

Pored Starog Grada, manastira i vinarija, turisti u Trebinju vole da posjete i čuvenu “Zelenu pijacu”.

Ovo mjesto već decenijama nadaleko je poznato po bogatoj ponudi najraznovrsnijih hercegovačkih proizvoda. Bilo da je zima ili ljeto, na trebinjskoj pijaci uvijek je živo, a na bogat izbor na tezgama ne mogu se žaliti ni oni najizbirljiviji.

Na trebinjskoj pijaci mogu se naći gotovo svi domaći hercegovački proizvodi od povrća i voća do mliječnih i pčelinjih proizvoda. Ipak, hercegovački sir i med turistima su najprimamljiviji.

Staka Radišić na trebinjskoj pijaci prodaje duže od 20 godina. Na njenoj tezgi mogu da se pronađu najukusniji hercegovački mladi i sušeni sirevi, različite vrste kajmaka, sir iz mijeha, suve smokve i drugi domaći proizvodi. Punomasni hercegovački sir i kajmak iz mješine, kaže, najbolje joj prolaze, a za vrijeme sezone najviše ga traže turisti. Kada odlaze iz Trebinja nakon odmora, Hercegovci koji žive u inostranstvu rado ponesu bar grumen sira iz rodnog zavičaja.

– Evo sada, recimo, za ovaj praznik sve je bilo sa vana što je kupovalo. A onda ovim danima ima domaćih, ima iz Novog, ima iz Dubrovnika. Sad u ljetnom periodu prolaznici dosta kupuju. Ide naš sir, vjeruj, do Amerike. Gdje god ima Hercegovaca, ako ga može prenijeti, on će ga ponijeti, a zna da li može ili ne može. Gdje god Hercegovaca ima naša roba ide – priča nam ova vrijedna žena.

Osim kvalitetnog sira, na trebinjskoj pijaci prodaju se i hercegovački čajevi, maslinovo ulje, čuveni kupus raštan, domaći sokovi, med, pa čak i ručno pletene vunene čarape i džemperi. A svaki proizvod, kažu trgovci, lako dođe do svoga kupca.

– Ja pletem. Ja sve imam pulovere, potkošulje, čarape, priglavke, šalove, kape, evo vidite, pletem ja sama, to mi je zanimanje. Ko više kupuje, domaće stanovništvo ili turisti? Domaće, boga mi, više. Više domaće nego ovi sa strane, boga mi, slabije – kaže nam Dragica Supić.

– Pa kupuju i domaći, obično one redovne mušterije i svako ima svoga kupca, ali naleti i ovih sa strane dosta, pa možda više baš Crnogorci, Dubrovčani, već turisti ovako manje kupuju. Oni kupe jagodu i trešnju – dodaje Sava Kapor.

U trebinjskoj turističkoj organizaciji kažu da “Zelena pijaca” predstavlja ogledalo onog najljepšeg čime se Trebinje može pohvaliti. Ovu turističku atrakciju namjeravaju da učine još zanimljivijom i da je obogate novim sadržajima.

– Turistička organizacija i gradska uprava imali smo inicijativu da se u tom nekom periodu kada je ovdje najveći nivo priliva turista, to je jul, avgust da svi oni koji budu prodavali u narodnoj nošnji da budu oslobođeni takse. Imamo saglasnost za to, pa vidjećemo kako će se razvijati i da li je to ostvarivo baš za ovu sezonu ili za neku narednu – rekao nam je Marko Radić, v.d. direktora TO Trebinje.

U planu je i da se na gradskoj pijaci izgradi objekat u kojem će se riba i mliječni proizvodi odvojeno prodavati u zatvorenom prostoru. Iako se Trebinjci često žale da su cijene na ovoj pijaci visoke zbog turista, trgovci ne misle tako. Domaći proizvodi, kažu, trebalo bi da budu još skuplji. Kilogram meda košta između 15 i 20 KM, dok je za kvalitetan punmasni sir porebno izdvojiti 14 KM, a za kajmak iz mijeha oko 20 KM.

Neda Petković/Srpskacafe.com

Obilježen Dan vatrogasaca u Trebinju (VIDEO)

$
0
0

Obilježen Dan vatrogasaca u Trebinju (VIDEO)

Povodom Međunarodnog dana vatrogasaca, Vatrogasna služba Grada Trebinja danas je održala Dan otvorenih vrata gdje su građani imali priliku da vide sposobnosti i vještine trebinjskih i lastvanskih vatrogasaca, ali i opremu i vozila, kojima raspolažu. 

Iz trebinjske Teritorijalne vatrogasne jedinice podsjetili su da su tokom prošlogodišnje požarne sezone imali blizu 530 intervencija, od kojih je najveći broj zabilježen u avgustu. Svim zadacima i vanrednim situacijama, kažu vatrogasci, spremni su da odgovore u najkraćem mogućem roku.

– Od momenta poziva i dojave o požaru naša jedinica kreće za minut i 20 sekundi što je svjetski standard, svjetski nivo sa opremom i potrebnim snagama da to neutrališe. Za sada smo to uspješno obavljali, ja se nadam da ćemo i ubuduće. Naravno mi imamo tu jedinice koje sa nama dejstvuju, to je Civilna zaštita grada, Civilna zaštita HET-a i Centar za gazdovanje kršom – komandir Teritorijalne vatrogasne jedinice Trebinje Tripo Ćuk.

I u Vatrogasnom društvu Lastva spremni su za ljeto i požare, a nova oprema, koju su dobili, kažu, uveliko će da im olakša rad.

– Ove godine smo nabavili jedno vozilo uz pomoć Vatrogasnog saveza, dok prošle godine smo dobili novo vozilo MAN sa svom pratećom opremom, koje su finansirali Vatrogasni savez i Grad Trebinje. Prije mjesec dana smo nabavili još jedno vozilo uz pomoć saveza i opštine Krupa na Uni za prevoz vode i dostavu vode na mjesto požara – istakao je starješina Vatrogasnog društva Lastva Dragan Paranos.

Biti vatrogasac, ne znači samo gasiti požare. To zna najbolje Boško Mrkaić, koji kao vatrogasac radi punih 11 godina. Za to vrijeme, kaže, mnogo puta našao se u opasnim, a često i u tužnim i neizvijesnim situacijama.

– Bilo je tu raznih specifičnih situacija, od vađenja ljudi iz vode, kako živih, tako nažalost i nastradalih, saobraćajnih udesa, ulaza u stanove, baš dosta intervencija, toliko da ne znam šta bih izdvojio. Bilo ih je čak i intervencija gdje smo interevenisali u bujičnoj rijeci gdje smo stoku vadili – rekao je vatrogasac Mrkaić Boško.

Na Danu otvorenih vrata, o radu vatrogasaca i rizicima koje njihov posao nosi saznali su i trebinjski osnovci.

Za vrijeme požara trebinjskim vatrogascima javi se i veliki broj dobrovoljaca, koji im pomažu da se izbore sa vatrenom stihijom u kritičnim momentima. Kada zatreba sarađaju i sa izviđačima, speleolozima, roniocima, policijom, Oružanim snagama i drugim institucijama.

Srpskacafe.com

Trebinjci zabrinuti – zašto se suše četinari? (VIDEO)

$
0
0

Trebinjci zabrinuti – zašto se suše četinari? (VIDEO)

Na području Trebinja na četiri lokaliteta suše se četinari. Šteta još nije utvrđena.

Šta je u pitanju, još nema jasnog odgovora.

Kulturu Crnog i Alepskog bora najvjerovatnije je zahvatilo neko gljivično oboljenje, ali još je rano za konačnu dijagnozu, jer su ispitivanja u toku.

Dobra vijest je da stabla nisu ugrožena, a stručnjaci tvrde da stanje nije alarmanto, iako je sušenje registrovano na površini od oko 40 hektara.

Ovo je izgled četinara koji je zabrinuo mještane Crkvina, Aleksine Međe, Gučine i Ljubomira. Krošnje su dobile žutu boju.

U Centru za gazdovanje kršem kažu da bez detaljnih analiza ne mogu sa sigurnošću utvrditi uzrok. Iako je sušenje, prvi put zahvatilo četinare na velikoj površini, uvjeravaju da razloga za paniku nema.

„Nije došlo do sušenja stabla nego iglica, od vrha prema osnovi, za sve ostalo poslije nalaza izvještajno-prognozne službe. Nije alarmantno stanje, očekujemo obnovu iglica, nismo prije imali ovoliku brojnost, radi se vjerovatno o štetočini i gljivici“, rekla je Mirela Vasiljević, glavni inženjer za uzgoj i zaštitu šuma.

Sušenje iglica borova, u ovom obimu, nije se ranije dešavalo, ali je dugogodišnji problem sa oboljenjem „borov četnjak“ i dalje prisutan. Posebno je izražen na gustoj borovoj šumi na području Lastve.

„Na teritoriji koju mi pokrivamo, primijetili smo u zadnje dvije do tri godine koncentracija četnjaka koji uniuštava borovu šumu, dosta je primjetno propadanje borovine“, ističe Dragan Paranos, starješina Vatrogasne jedinice Lastva.

Borbu protiv oboljenja „borov četnjak“ stručnjaci vode godinama. Ova štetočina, objašnjavaju, uklanja se mehanički. Ono što je najvažnije, kažu, ne može doći do propadanja stabala.

„Redovne kontrole zdravstvenog stanja šuma, svake godine maršutna kontrola i ogledne površine za kontrolu biljnih bolesti i štetočina, nije bilo masovnijeg oboljenja, malo borov četnjak, koga smo mehanički skidali, hemisjkog tretmana nije bilo. Prvi put da je malo masovnije u Trebinju. Stanje u drugim opštinama lišćarskih i četinarskih je dobro“, pojašnjava Slobodanka Brkić, inžinjer u Centru za gazdovanje kršem.

Ukoliko detaljna analiza, koja će se sprovoditi naredne sedmice, utvrdi da je sušenje borova izazvano gljivičnim oboljenjem, stabla će se tretirati hemijskim sredstvima ili mehanički, kako bi se spriječilo dalje napredovanje bolesti.

RTRS


Trebinje: Biće riješen problem vodosnabdijevanja visinskih zona (VIDEO)

$
0
0

Trebinje: Biće riješen problem vodosnabdijevanja visinskih zona (VIDEO)

Višedecenijski problem vodosnabdijevanja visinskih zona u Trebinju, biće riješen za godinu dana.

Grad se odlučio na milionska ulaganja, putem kreditnog zaduženja i izdvajanja vlastitog novca, kroz program "Vodovodi i kanalizacija Republike Srpske". Vlada Srpske garant je vraćanja kredita.

Snabdijevanju vodom iz gradskog vodovoda već četerdeset godina nada se i Velemir Lečić. Izgradio je kuću pored starog rezervoara, a problem u vodosnabdijevanju riješio je izgradnjom čatrnje.

"Nemam vodu, imam na šahtu, a u kući nemam", rekao je Lečić.

"Nažalost, izgradnja vodovodne mreže nije pratila izgradnju naselja, odnosno stambenih objekata, koji nisu imali nikakvo snabdijevanje", rekao je načelnik Odjeljenja za prostorno uređenje Marko Rikalo.

Dva rezervoara i potisni cjevovod u dužini od četiri kilometra, objekti su koji će obezbijediti dovoljne količine vode za naselja Potklisje, Pogljivlje i Podvori, u trećoj visinskoj zoni. Od polovine marta traje izgradnja jednog rezervoara.

" Pokrivaće Potklisje i Hrupjelu, u dijelu koji je imao slabiji pritisak, ili nisu uopšte imali vodu. Drugi rezervoar je u Pogljivlju i to će biti apsolutno pokriveno", izjavio je direktor preduzeća "Vodovod" Trebinje Spaso Radović.

Do korisnika u visinskim zonama, voda će se, do kompenzacionih bazena, prepumpavati nekoliko puta. 

"Svi će dobiti vodu. Ovo je planirano za narednih tridesert do pedeset godina kada se bude širio grad, da će imati dovoljne količine vode, jer su rezervoari tako dimenzionisani", istakao je član Nadzornog tima Duško Vujović.

Kapitalni projekat, vrijedan dva miliona tristo četerdeset četiri hiljade maraka, finansira se kreditom Evropske invesiticione banke i gradskim novcem. 

"Ovaj problem se nije mogao riješitit bez kredita, koji je dobar i povoljan, a i zbog garancija Vlade. Dobili smo najbolje moguće uslove", dodao je Rikalo.

Sva domaćinstva obuhvaćena projektom, vodu bi trebalo da dobiju do marta naredne godine.

RTRS

Rekonstrukcija glavne gradske ulice u Trebinju (VIDEO)

$
0
0

Rekonstrukcija glavne gradske ulice u Trebinju (VIDEO)

Nakon trideset godina, u Trebinju je počela rekonstrukcija glavne gradske ulice Kralja Petra Prvog Oslobodioca.

Pored asfaltiranja, rekonstrukcija podrazumijeva postavljanje novih šahtova za površinske vode i kompletnu rekonstrukciju cjevovoda za tehničku vodu.

Za uređenje glavne ulice, koja je jedan od simbola Trebinja, iz gradskog budžeta izdvojeno je 120.000 maraka. Ova dionica zatvorena je za saobraćaj. Kompletni radovi trebalo bi da budu završeni za deset dana.

U toku je druga faza rekonstrukcije glavne ulice, u okviru koje se uređuje dionica od Kamenog mosta do raskrsnice sa Nemanjinom ulicom. Ovo je prva od vitalnih gradskih ulica koja će biti urađena na ovaj način.

"Cilj je da pored rješavanja kolovoznih podloga habajućeg sloja da se u isto vrijeme uradi i rov gdje će se smjestiti sve podzemne instalacije koje prolaze ovoom ulicom", izjavio je Marko Rikalo, načelnik Odjeljenja za prostorno uređenje.

U proteklih deset godina, tehnička voda u ovoj ulici bila je potpuno isključena. Novom rekonstrukcijom cjevovoda, tehničku vodu dobiće cijela glavna ulica ali i gradski park.

"Tako da je ovo žila kucavica za Gradski park da bi se tehnička voda mogla dovesti do njega, u drugoj fazi imamo u planu da osposobimo i druge ulice", napomenuo je Nedeljko Lambeta, direktor Komunalnog preduzeća.

"Kad smo već ušli u ove radove onda smo i mijenjali neke ventile koji dugo godina i decenija nisu mijenjani i da ne bi opet sutra imali problem nedostatke smo oklonili", kaže i Spaso Radović, direktor "Vodovoda".

Iako je ova dionica puta, zbog radova, zatvorena za automobile, većih gužvi zbog preusmjeravanja saobraćaja u sporedne ulice nema.

Ono što je bitno za građane jeste da zbog radova na vodovodnoj mreži, koji će trajati još desetak dana, neće biti isključenja vode. Slijedi treća faza radova- rekonstrukcija puta do Vatrogasnog doma.

RTRS

Nevesinje:Rekonstrukcija Sportske dvorane (VIDEO)

$
0
0

Nevesinje:Rekonstrukcija Sportske dvorane (VIDEO)

U Nevesinju počinje rekonstrukcija Sportske dvorane. Objekat je izgrađen prije 40 godina i nije bezbjedan za treninge sportista, kao ni časove fizičkog vaspitanja koji se tamo održavaju.

Nevesinje - Foto: RTRS

 

Potpuna obnova dvorane počeće čim se završe zakonske procedure oko izbora izvođača radova. Sagledano je trenutno stanje i izrađen projekat rekonstrukcije. Prema proračunima, sve će koštati oko 800.000 KM, a novac će opština Nevesinje obezbijediti iz kreditnog zaduženja.

Nebezbjedna konstrukcija, polomljena stakla, krov koji prokišnjava - to je slika sportske dvorane. Sportisti, đaci i građani koji posjećuju sportske ili druge događaje u ovom objektu kažu da je "5 do 12" za rekonstrukciju. 

- U jesenjim i zimskim mjesecima je neuslovno. Nemamao grijanje, krov prokišnjava krov, ogromne su staklene površine i veoma je hladno. Zato realizaciju ovog projekta s nestrpljenjem očekujemo - rekla je profesorka fizičkog vaspitanja Ljiljana Žerajić. 

Radovi počinju uskoro i biće završeni do jeseni i početka sportskih takmičenja i školske godine, tvrde u lokalnoj upravi. 

- Idemo u kompletnu rekonstrukciju dvorane, krova, konstrukcije, grijanje, mokrih čvorova, svlačionice, prednje strane dvorane i osvjetljenja - istakao je načelnik opštine Nevesinje Milenko Avdalović.

Sve to, prema proračunima, koštaće od 600.000 do 800.000 maraka, koje će opština obezbijediti iz kredita od oko 3,5 miliona maraka. Više od milion namijenjeno je, kako objašnjavaju, za pokrivanje budžetskog deficita iz prošle godine, a ostalo za kapitalne investicije.

- Osim dvorane, biće saniran Dom kulture, izvršena parcelizacija državnih obradivih površina da bi se izdavale pod zakup, te uređen parking ispred dvorane i prilazi školama - dodao je Avdalović.

Sportska dvorana u prethodnih desetak godina obnavljana je nekoliko puta, ali nikada u cjelosti, ističu nadležni.

RTRS

Bileća: Veliko "da" na velikoj maturi (VIDEO)

$
0
0

Bileća: Veliko "da" na velikoj maturi (VIDEO)

Još jedna generacija bilećkih maturanata proslavila je svoje matursko veče.

Ulicom od Srednjoškolskog centra do Doma kulture prošetalo je 167 maturanata u svečanim odijelima i haljinama.

 Kao i svake godine, ovaj defile je ispratio veliki broj njihovih sugrađana. Ove godine, matursko veče će ostati upamćeno i po neobičnom događaju.

Jedna od maturantkinja je zaprošena pred čitavom generacijom.

HercegTV

PRAVI ŠARMER: Trebinjac oduševio sve dame u emisiji „Izvedi me“

$
0
0

PRAVI ŠARMER: Trebinjac oduševio sve dame u emisiji „Izvedi me“

 

 

      

Nijedna mu nije odolela, ali on nije video dalje od takmičarke koja mu se odmah dopala.


Prvi kandidat koji se večeras predstavio devojkama šoua „Izvedi me“ jeste Milan (25) iz Hercegovine.
Svim devojkama on se odmah svideo, pa su usledili pozitivni komentari.


– Oduševljena sam, oči, osmeh. Sve je na mestu – rekla je odmah Ana V., pa joj je onda Andrija skrenuo pažnju da Milan ima roze čarapice, mada njoj to nije zasmetalo, pa je priznala da joj se on sviđa.
Nakon odgledanog snimka u kom se kandidat predstavio sve devojke su i dalje ostale uključene i zainteresovane.
Devojke je prvo zanimalo zašto od kandidata, kao što je njegov prijatelju snimku rekao, „beže devojke“, ali Marko nije imao odgovor na to.
Kad je došlo vreme za talenat, pojavio se štafelaj na sceni, pa je takmičar nacrtao jednu od devojaka.
Marko je na kraju otkrio da je nacrtao Teu, što je nasmejalo sve u studiju, pa i samu takmičarku.


– Ja moram da kažem da sam ja sad ljubomorna. Ja sam se odmah zaljubila u tebe, čim si izašao – priznala je Marija.

Na kraju je morao da uzasi 28 devojaka, a upaljene je ostavio Teu i Teodoru Đ., koje je pitao da li bi pristale da on ode sa njima kod njihovih roditelja sa torbama i da im kažete „ovo je moj novi verenik, juče smo se upoznali preko interneta“.
Obe su rekle da ne bi pristale na to, pa je Marko odlučio da kući odvede Teu.

TV Pink

Trebinje: Održan godišnji koncert Muzičke škole (VIDEO)

$
0
0

Trebinje: Održan godišnji koncert Muzičke škole (VIDEO)

U pozorišnoj sali Kulturnog centra održan je godišnji koncert učenika i profesora Muzičke škole Trebinje.

 

 

Na koncertu su nastupili hor osnovne i srednje muzičke škole, orkestar harmonika i violina, kvartet gitara, gudački orkestar i solisti – na violini, violončelu, klaviru, harmonici, gitari i flauti, izvodeći kompozicije iz perioda klasike, ali i djela savremenih autora.

HercegTV

Trebinjski penzioneri imaju dva predsjednika(VIDEO)

$
0
0

Trebinjski penzioneri imaju dva predsjednika(VIDEO)

Trebinjski penzioneri imaju dva predsjednika. Jedan je Rade Tarailo, a drugi Đoko Tarana. Obojica tvrde da su legalno izabrani, a kakva je zapravo situacija dovoljno govori činjenica da je jednog od njih danas čuvalo obezbjeđenje.

Na pitanje: “Da li ste vi i dalje predsjednik Udruženja penzionera u Trebinju?”, Rade Tarailo odgovara sa “da”.

Na pitanje: “Da li ste vi novoizabrani predsjednik trebinjskih penzionera?”, Đoko Tarana kaže: “Legalno, legitimno i u svakom slučaju i po svakom pitanju – da”.

I Tarailo i Tarana kažu da su sproveli izbore i dobili povjerenje penzionera. Međusobno se optužuju da se radi tajno i nelegalno, te da ovakva situacija najviše šteti najstarijoj populaciji na jugu Srpske.

Đoko Tarana tvrdi da je staro rukovodstvo na čelu sa Tarailom nakon 14 godina konačno moralo biti smijenjeno.

“Ogromna većina penzionera grada Trebinja svjesna je šta on radi, kako radi. Ubjeđeni su i znaju da jedan čovjek određuje svakome šta ko treba da kaže, ko treba da dođe, ko ne treba, da radi šta on hoće. Pa, to je nemoguće, neprihvatljivo bilo kom penzoneru”, rekao je Đoko Tarana.

Ni Tarailo nije ostao dužan. Taranu optužuje da ovo Udruženje hoće da pretvori u političku organizaciju.

“Kada se radi, prije svega, o Partiji ujedinjenih penzionera, koja je nama po imenu najbliža, a to ne znači da mora biti po njihovoj aktivnosti, mislim da je i te kako umiješala prste”, tvrdi Tarailo.

Dok se Tarana i Tarailo međusobno optužuju i demantuju jedan drugog, trebinjski penzioneri u hladu platana, igrajući šah, zbunjeno komentarišu trenutnu situaciju.

Rasplet ovakve situacije i jednog čovjeka na čelu Udruženja penzionera u Trebinju možemo očekivati već u subotu, kada je zakazano zasjedanje. Ono što je sada sigurno jeste to da ni jedan, ni drugi neće odustati tako lako, a u pomoć pozivaju i Radu Rakulja.

ATV


Dodik o stilu oblačenja:Odmah idem baciti "Erdogan sako"(VIDEO)

$
0
0

Dodik o stilu oblačenja:Odmah idem baciti "Erdogan sako"(VIDEO)

Da domaći političari prate svjetske trendove pokazuje Milorad Dodik.

Novinari su primijetili da Dodik ima nekoliko karo sakoa koji su hit sezone, a mnogi ih popularno zovu "Erdogan".

Osim turskog predsjednika, po kojem je odjevni predmet i prepoznatljiv, uz džins ga između ostalih kombinuje i novoizabrani predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

 

Evo šta predsjednik Republike Srpske kaže na opasku novinara da je u Erdoganovom stilu.

"Ovo? Ako je ovo, sada idem baciti ovo sa sebe. Ovo je domaća proizvodnja bolan. Nije Turska. Nemam zeleno ništa, ni čarape nemam zelene", prokomentarisao je Dodik.

N1

Sara Kolak i Milica Makitan osvojile prva mjesta na konkursu Svetosavskog zvonca (VIDEO)

$
0
0

Sara Kolak i Milica Makitan osvojile prva mjesta na konkursu Svetosavskog zvonca (VIDEO)

Učenica prvog razreda trebinjske gimnazije „Jovan Dučić“ Sara Kolak osvojila je prvo mjesto za svoj video na temu korijeni, pod nazivom „Korijeni Kolaka“ sa profesoricom srpskog jezika Jelenom Mandrapom, dok je učenica šestog razreda Osnovne škole „Vuk Karadžić“ Milica Makitan za svoj literarni rad osvojila takođe prvo mjesto sa vjeroučiteljicom Žanelom Pažin.

Sari je ovo treća nagrada na ovim konkursima, u sedmom razredu osnovne škole osvojila je treće mjesto, dok je prošle godine, u devetom razredu osvojila takođe prvo mjesto.

Radio Trebinje/EltaTV

Oko magazin: Monika Beluči i hercegovačka Ćinećita (VIDEO)

$
0
0

Oko magazin: Monika Beluči i hercegovačka Ćinećita (VIDEO)

Najjužniji grad Srpske poznat je po Jovanu Dučiću, Hercegovačkoj Gračanici, najvećem hladu ispod platana.

I u vrijeme dok su Trebinje i Dubrovnik bili u istoj državi, u gradu na Trebišnjici snimali su se filmovi.

I sada, kada se u komšijskom gradu snima „Igra prestola“, ni Trebinje ne zaostaje za filmskim kulisama.

Ekipa Radio televizije Srbije boravila je u Trebinju.

Koji su sve filmovi i serije snimani u Trebinju i da li je Monika Beluči najljepša reklama za ovaj grad, istraživala je Dragana Igić.

Ko je na čelu Udruženja penzionera u Trebinju? (VIDEO)

$
0
0

Ko je na čelu Udruženja penzionera u Trebinju? (VIDEO)

Ko je na čelu Udruženja penzionera u Trebinju pita se najstarija populacija u ovom gradu.

Dosadašnje rukovdostvo i predsjednik Rade Tarailo tvrde da su oni jedini legitimni predstavnici i da nastavljaju i peti mandat, dok je druga struja, nezadovoljna dosadašnjim radom i izborima u Udruženju, sprovela mjesne i gradsku izbornu Skupštinu, i postavila Đoku Taranu za predsjednika. I jedni i drugi ne odsutaju, a prozivki o političkoj pozadini i ličnim interesima ne manjka.

Dvije struje, dva izborna procesa, dva predsjednika- epilog je raskola među trebinjskim penzionerima. Dosadašnjem rukovodstvu i Radi Tarailu mandat je istekao 4. aprila. Kako do tada nisu pripremili izbornu Skupštinu, prekršili su Statut, tvrdi druga struja, pa su krenuli u izborni proces i postavili Đoku Taranu na čelo. 

Ako se nađe da smo mi igdje prekršili Statut organizujući izbore ili Zakon neka se izbori ponište – rekao je Tarana.

– Imamo podršku ogromnog broja penzionera koji su nezadovoljni radom rukovodstva prethodnog koje traži peti mandat – istakao je predsjednik Skupštine Udruženja penzionera Duško Dragović.

Dvadeset godina upravljanja je previše, a malo rezultata, tvrde oni nezadovoljni radom Rade Taraila. S druge strane, za Taraila nema sumnje da je u pozadini svega politika. Protivi se namjeri Đoke Tarane, predsjednika PUP-a i odbornika u gradksoj Skupštini, da kontroliše Udruženje, nevaldinu, humanitarnu organizaciju, i za to tvrdi, ima brojnu podršku. 

– Planiraju da kadrove PUP-a ubace u mjesne i gradske odbore, kad smo se usprotivili proveli izbore za dva tri dana na brzinu što je nazmislivo – istakao je Rade Tarailo.

Nema političkog uticaja, odgovara Tarana. Člansku karticu ostaviće iza vrata Udruženja, i radiće u interesu svih penzionera. Takovog mišljenja je i njegov zamjenik na novoj funkciji, a najbolji dokaz je, budžetski grant od 100 000 maraka, koji je uvećan , kako kaže, zahvaljujući Taraninom zalaganju.

– Napravljena je sprega saradnje, ne ujedinjenje politike i nevladine organizacije Udruženja, a sve u najboljem interesu penzionera – izjavio je zamjenik predjednika Udruženja penzionera Ilija Riđešić.

Opštužbi o ličnim interesima, zloputrebama, ne manjka sa obje strane. Da se dobro „zakuvalo“ potvrđuje i obezbjeđenje na vratima Udruženja, koje nikada ranije nije angažovano. U prostorije je zabranjan ulaz Tarani i njegovom rukovdostvu, dok se Tarailo u svojoj fotelji očito ne osjeća bezbjednim, a sve će na kraju platiti penzioneri. Konačan sud i odgovor ko je u pravu, trebalo bi da daju republiko Udruženje, nadležno ministarstvo, a možda i sud.

RTRS

Rekonstrukcija glavne gradske ulice u Trebinju (VIDEO)

$
0
0

Rekonstrukcija glavne gradske ulice u Trebinju (VIDEO)

Nakon trideset godina, u Trebinju je počela rekonstrukcija glavne gradske ulice Kralja Petra Prvog Oslobodioca.

Pored asfaltiranja, rekonstrukcija podrazumijeva postavljanje novih šahtova za površinske vode i kompletnu rekonstrukciju cjevovoda za tehničku vodu.

Za uređenje glavne ulice, koja je jedan od simbola Trebinja, iz gradskog budžeta izdvojeno je 120.000 maraka. Ova dionica zatvorena je za saobraćaj. Kompletni radovi trebalo bi da budu završeni za deset dana.

U toku je druga faza rekonstrukcije glavne ulice, u okviru koje se uređuje dionica od Kamenog mosta do raskrsnice sa Nemanjinom ulicom. Ovo je prva od vitalnih gradskih ulica koja će biti urađena na ovaj način.

"Cilj je da pored rješavanja kolovoznih podloga habajućeg sloja da se u isto vrijeme uradi i rov gdje će se smjestiti sve podzemne instalacije koje prolaze ovoom ulicom", izjavio je Marko Rikalo, načelnik Odjeljenja za prostorno uređenje.

U proteklih deset godina, tehnička voda u ovoj ulici bila je potpuno isključena. Novom rekonstrukcijom cjevovoda, tehničku vodu dobiće cijela glavna ulica ali i gradski park.

"Tako da je ovo žila kucavica za Gradski park da bi se tehnička voda mogla dovesti do njega, u drugoj fazi imamo u planu da osposobimo i druge ulice", napomenuo je Nedeljko Lambeta, direktor Komunalnog preduzeća.

"Kad smo već ušli u ove radove onda smo i mijenjali neke ventile koji dugo godina i decenija nisu mijenjani i da ne bi opet sutra imali problem nedostatke smo oklonili", kaže i Spaso Radović, direktor "Vodovoda".

Iako je ova dionica puta, zbog radova, zatvorena za automobile, većih gužvi zbog preusmjeravanja saobraćaja u sporedne ulice nema.

Ono što je bitno za građane jeste da zbog radova na vodovodnoj mreži, koji će trajati još desetak dana, neće biti isključenja vode. Slijedi treća faza radova- rekonstrukcija puta do Vatrogasnog doma.

RTRS

Viewing all 185 articles
Browse latest View live